All of our staff can be reached by

using the first letter of their first name and their entire last name,

followed by @vlcs.org

VLCS Staff 2018-2019.jpg

Administration

Lori Lackey - Superintendent/Principal

Stephen McMahon - Assistant Principal, Akers

Staci Soares Brazil - Assistant Principal, Walnut 

 

Program Directors

Darcie Young - Independent Study

Lori Budz - After School Program

Sandi Harvey - Food Services, Walnut

Joanne Felix - Food Services, Akers

 

 Board of Trustees  

Terri Martindale - President

Dave Humerickhouse

Sharon Jansma

Jim Williams

Jessica Gocke

 Foundation Board

Natalie Caudle 

Nancy Driver

Diana Roderos

Staci Brazil

Lori Lackey

     Pat Chapa    

Jessica Scott

 

Office Staff

Melissa Hernandez - Human Resources

David Gonzales - Technology

Gorette Baker - Office Manager/Registrar

Jodi Mixer - Reception, Walnut

Lisa Rodgers - Reception/Health Aide, Akers

Jessica Weaver - Reception, Akers

Nancy Driver - Finance Manager

Lori Budz - Testing, Data and After School

Amy Prull - Technology Coach

Tina Reyes - LVN

 

Faculty

Elementary

Jennifer Ramage - Transitional Kindergarten

Erika Ernst - Kindergarten

Carissa Judson - Kindergarten

Michelle Tos - Kindergarten

Eileen Johnson - First Grade

Kim Wallace - First Grade

Christine Sherrill - First Grade

Derinda Chase - Second Grade

Natalie Veeh - Second Grade

Kristi Tejada - Second Grade

Margie Florente - Third Grade

Kim Canterbury - Third Grade

April Wind -  Third Grade

Megan Jensen - Fourth Grade

David Britter - Fourth Grade

April Andrade - Fourth Grade

Trina Fonseca - Fifth Grade

Lianne Mungia - Fifth Grade

Amy Fregoso - Fifth Grade

Dave Laney - Sixth Grade

Brandi Travis - Sixth Grade

Josh Flora - Sixth Grade

Sheri Newlin - Sixth Grade

Christine Lopes - Sixth Grade Science

  Middle School 

Carin Lake - ELA /History

Neal Mixter - Math

Barbara Shy - Science

Barbara Oneto - ELA /History

Ruth Johnstone - 7th Grade Homeroom/Spanish

Specialty

Susan Blankenship of Sierra Performing Arts Center - Dance

Megan Carlton - K-3 Music

Tiffany Sanchez - Band

Devri Lindstrand - Piano Accompanist

Kevin Odell - Music/Performing Arts

Ruth Johnstone - Spanish

David Ibarra - Spanish

John Carmean - Science

Erin Wingert - Art

Ben Dillon - P.E.

 

Independent Study

Darcie Young - Counselor/Independent Study

Natalie Kuhn -  Assistant

Megan Harness

Barbara Oneto

Joanie Shore

Christine Lopes

Karen Nordell

 

Elementary Instructional/Activities Assistants

Krystal Ponce - RSP

Janelle Holguin - RSP

Allison Costa - RSP

Maria Garza - RSP

Camarie Davies

Leslie Hutchings

Jennifer Westmoreland

David Ayala

Pat Chapa

Steffi Yan

Sherrye Brumley

Carol Janelli

Antoinette Moore

Lou Chapa

Kayla Mora

Diana Roderos

Nate Nishimoto - After School

Megan Best - After School

 

Counseling

Darcie Young - Counseling Director

Karis Hardwick - Counseling - Akers

 

 Special Education and Intervention Support Staff 

Todd Canterbury - TCOE Partner Teacher

Melissa Sandman - Clinician

Berenise Velazquez - Clinician

Melissa DiMaggio - School Psychologist (K-3)

Olga Gonzales - School Psychologist (4-8)

Deidra Hernandez - Speech Therapy

Jamie Holland - RTI/MTSS Coordinator